Dramaťák Dramatický krúžok Gymnázia Ľ. J. Šuleka pri Miestnom odbore Matice slovenskej v Komárne

Dramaťák Komárno logo

Dramatický krúžok Gymnázia Ľ. J. Šuleka  pri MO MS v Komárne alebo v skratke „Dramaťák“, vznikol v roku 2004. Sprvu uvádzal bežné, nenáročné činohry,  tak ako je to pomerne bežné snáď na celom Slovensku. Občas sa kde-tu pritrafila nejaká pieseň, väčšinou folklórneho razenia.
V jeden moment, konkrétne v roku 2007 sa však čosi zmenilo. Na jednom z x predstavení učiteľka sledujúc Tajovského hru  Ženský zákon – zaspala. Niet sa čo diviť, počas svojej dlhoročnej kariéry túto hru už mohla vzhliadnuť niekoľký krát vždy v inom obsadení, ale s rovnakým pubertálnym šarmom. Vtedy si však ľudia okolo Dramaťáku povedali: „ A dosť, budeme to robiť inak!“


Romeo a Júlia… alebo ako o vidíme my

No a tak vznikol prvý muzikál Romeo a Júlia alebo ako to vidíme my. Skladby, ktoré si autorsky s malou pomocou profesionálov pripravili teenageri sami, zožali  úspech. Spievalo sa live a spievalo sa dosť, pretože prišli prvé úspechy a muzikál neostával len na svojich domácich doskách v Komárne, ale začal cestovať.

Sen noci Svätojánskej
Bezprostredne po Romeovi a Júlii prišlo ďalšie Shakespearove dielko: Sen noci svätojánskej. Čarovná rozprávka prerazila (na stredoškolské pomery) v nevídaných rozmeroch. Dielko stredoškolákov videlo viac ako 26 tisíc divákov. (www.sennocisvatojanskej.sk)

Skrotenie
Ostali však verní svojim ideálom a aj keď rozpočet na vytvorenie diela je temer rovnaký ako majú profesionálne divadlá, stále hrajú len za náklady. Presne tak to bolo aj v Skrotení, v muzikáli, ktorý uviedli  v roku 2011, zožal rovnaké úspechy. Šlo o muzikál, ktorý spájal dve diela – Skrotenie zlej ženy a Kupca benátskeho. (www.skrotenie.sk)

Snehulienka a zopár trpaslíkov
V roku 2014 sme uviedli rozprávkový muzikál  Snehulienku a zopár trpaslíkov. Slávnostná premiéra, ktorej sa zúčastnila aj vtedajšia hlava štátu – prezident SR Ivan Gašparovič, sa uskutočnila 14. marca 2014. Predstavenie sa v Komárne dočkalo 17- tich repríz a stretlo sa s obrovským úspechom najmä u menšieho diváka. K štyrom muzikálom vyšiel protagonistom hudobný album.

Pre študentov stredných a základných škôl hrá Dramaťák len za náklady, t.j. prenájom divadelnej sály a cestovné, pre dospelého diváka sa vstupenky predávajú za viac-menej symbolické 3 €. Symbolické najmä preto, že náklady na muzikál sa do dňa premiéry šplhajú na  40 000 €.
Bežnému divákovi sa to možno zdá dosť, avšak divadlo, aj keď amatérske, funguje na tých istých doskách ako profesionáli, rovnako im treba svietiť či kúriť, majú ozajstné kostýmy aj originálne hudobné podklady.

Našťastie, aj keď je suma vysoká a doba zlá, stále existujú firmy, či skôr ľudia v nich, ktorí podporujú deti a ich sny. Muzikál Slečna Loreline tvorí doteraz vekovo najrozmanitejšie osadenstvo Dramaťáku, žiaci a študenti, ale aj zopár dospelých vo veku od 10 rokov.


Od konkurzu v septembri 2014 tvorí aktívnu časť krúžku 42 členov.
Z dramatického krúžku vznikol v roku 2012 nový a úspešný  folklórom motivovaný súbor Slovenskí rebeli. Dnes má 70 členov v 3 vekových kategóriách.

Piaty muzikál z roku 2015 nesie názov Slečna Loreline. A čo vám povieme o Loreline? Vôbec nič, dozviete sa na predstavení.

 

Doteraz sme vytvorili a uviedli

Muzikály

 

Hudobné nosiče z muzikálov

 

Činohry

  • Jááánošíík (2006)
  • Ženský zákon (2006)
  • Dobrodružstvo pri obžinkoch (2005)