Full Content

2

Derniéra Slečny Loreline

Príďte! V sobotu 27. júna Slečne Loreline vychádza album a ona odchádza…

Devätnásťkrát sa nadšenci divadla postavili pred divákov na dosky, ktoré znamenajú svet, v krásnom muzikáli Slečna Loreline. Jubilejné dvadsiate predstavenie bude mať zvláštnu atmosféru. Bude sa krstiť album a dramaťáci i diváci sa s predstavením rozlúčia. V sobotu 27. júna 2015 o 18:20 poslednýkrát odznie režisérsky pokyn: „Otvorte oponu, prosím, a anjeli na scénu…” Spýtali sme sa teda režiséra Jozefa Černeka, v čom bolo iné toto predstavenie než predchádzajúce projekty.

„V každom našom predstavení sa snažíme kúsok sa posunúť, zlepšiť to, čo nebolo úplne dotiahnuté v predchádzajúcom. Ani v Slečne Loreline to nebolo inak. Pridali sme skladby, mali sme raz toľko postáv, iný, náročnejší príbeh a oveľa väčšiu výpravu. Tým, že bolo hercov a tanečníkov veľa, boli sme nútení viac plánovať, organizovať práce a skúšky, čím bola práca kreatívneho tímu oveľa viac prepracovanejšia, dôslednejšia a nároky oveľa väčšie ako vo všetkých predošlých projektoch. Tak nejak sme boli nepriamo dotlačení, aby sme k tvorbe dielka pristupovali ako k riadeniu firmy, či obrovského stroja. Veď s nami spolupracovala takmer stovka ľudí. Toto hodnotím na jednej strane pozitívne, pretože sme naozaj dosiahli tú kvalitu, po ktorej sme šli, na druhej strane to má aj svoje negatívum. Náš prístup bol natoľko profesionálny, až to v určitom okamihu pre mňa bolo viac pracovné ako voľnočasové. Myslím, že deti si to naozaj užívali a bola radosť chodiť na skúšky a aj na predstavenie. Čo mi však chýbalo, boli také tie drobné radosti v procese tvorby, ako keď sme, povedzme, v muzikáli Romeo a Júlia všetci spoločne vymýšľali kulisy, spoločne z lešenia vytvárali balkón alebo v Skrotení spoločne tvorili kostým po kostýme. V tomto predstavení sme sa sústredili najmä na výkony a výsledný efekt, rekvizity či kulisy boli len prostriedkom na dosiahnutie výsledku. Ja som mesiac vopred vedel, čo a kedy budem skúšať, všetko malo plán a systém. Iste je to profesionálne a tak by sa to aj malo robiť, mne však asi viac vyhovuje akási živelnosť. Takáto systematizácia hercov a tanečníkov nepriamo tlačí do súťaživosti byť ten najlepší… a to je vec, ktorá mne v divadle, zvlášť amatérskom, nie celkom vyhovuje. Som oveľa radšej, keď sa všetci spoločne postavia za dielko, ktoré aj má svoje chybičky, ale je naše. Naše spoločné dielo také, aké je a aké sme si ho postavili. Koniec-koncov, veď to máme aj v slogane: „Jeden za divadlo, divadlo za všetkých.”

Slečna Loreline bola a ostane úžasným a veľkolepým dielom, ale ak aj budeme ďalej pokračovať, tak asi nie takýmto spôsobom. Veľmi rád by som sa vrátil k predchádzajúcemu, možno menšiemu formátu, kde sa všetci podieľali na všetkom. Chýbajú mi tie chvíle, keď sme všetci do jedného vzadu v zákulisí tŕpli, či sa tá-ktorá scéna vydarí, ak tam bol napríklad náročný a ťažko zapamätateľný dialóg. V Slečne Loreline to bolo viac o individualitách a úžasných výkonoch jedincov, ale naši herci a tanečníci to spoločné a krásne v sebe majú. Uvedomil som si to, keď si na jednom z posledných predstavení Mínnia, ktorú stvárnila Ivanka Kološová, po prvej skladbe poranila nohu. Vtedy jej sestry, ďalšie tanečnice a herci okamžite hľadali a našli spôsob, ako jej na javisku pomôcť, aby sa nemusela sama presúvať. A o to asi ide. Svet, ktorý teraz žijeme, podľa mňa vychováva deti k prílišnému egocentrizmu a súťaživosti, no ja by som chcel, aby Dramaťák bol v tomto iný. Možno teraz hovorím ako dedo, ale keď som ja bol študentom, tak v krúžkoch šlo v prvom rade o kolektív, priateľstvo, súdržnosť a vzájomné vzťahy a ak sa popritom zadarilo na javisku… tak super. Sem by som chcel nasmerovať Dramaťák v budúcnosti.

V každom prípade, ak máte možnosť prísť na Slečnu Loreline, na derniéru určite príďte. Je to naozaj vydarené predstavenie a naši herci a tanečníci budú mať v hlavách, že to je naposledy, čo majú predviesť svoj výkon. Určite si to budú chcieť užiť a ak sa zadarí, užijú si to aj naši diváci. Tu treba povedať, že v Komárne máme to najlepšie publikum na svete! To teraz nehovorím ako režisér Dramaťáku, ale aj ako tanečník Slovenských rebelov a organizátor rôznych akcií. Naši diváci dokážu pripraviť naozaj úžasnú a neopakovateľnú atmosféru.

Na záver mi ako režisérovi dovoľte, aby som sa prostredníctvom Komárňanských listov  poďakoval predovšetkým našim hercom a tanečníkom, ich rodičom za dôveru, ktorú do nás vkladajú. Taktiež moje obrovské ďakujem patrí celému kreatívnemu, realizačnému tímu a samozrejme sponzorom. No vidíte, ako som nútený hovoriť. Prosto ďakujem každému, kto nám akýmkoľvek spôsobom pomohol, či už naplánoval kulisy alebo ich postavil, zaplatil, či zmontoval a natrel. Bez týchto ľudí by sme my naozaj neboli nikde. Ďakujem.“

2

Nevio a my – koncert

Premiérový koncert svetového speváka Nevio (Nemecko) na Slovensko, a to priamo v Komárne!

Okrem Nevia vystúpi aj Komárnu dobre známy Peter Emmer či náš Dramaťák, ktorý si zaspomína na Snehulienku a zopár trpaslíkov a nebudú chýbať ani piesne zo Slečny Loreline.

Môžete sa tešiť na skvelý spoločný hudobný večer!

Táto prezentácia vyžaduje JavaScript.

Sympatický Nevio Passaro je spevák taliansko-nemeckého pôvodu. Nevio nie je iba spevákom, ale piesne si aj skladá a píše, je majiteľom produkčnej spoločnosti viac ako 10 rokov. Svoje piesne si píše v taliančine, nemčine, angličtine, či francúzštine. Čudujete sa ako môže písať piesne v toľkých jazykoch? Nuž, mali by ste vedieť, že Nevio je vyštudovaný tlmočník spomínaných jazykov na univerzite v Bologni. V zahraničných rádio éteroch momentálne znejú jeho single z očakávaného albumu Nordsüdlich von hier, ktorý bude po prvýkrát v nemčine.
Je držiteľom viacerých zlatých platní za predajnosť jeho albumov, nositeľ prestížnych ocenení ako Echo a Comet a 1. mája 2015 otvárala svetovú výstavu Milano Expo svojím koncertom. Jeho najvačší hit “Amore per sempre” sa udržal v Top 10 viac ako 25 týždňov a predal z neho viac ako 150 000 kusov.


Je populárny predovšetkým v zahraničí (Nemecko, Švajčiarsko, Rakúsko a Taliansko), o čom svedčí aj fakt, že sa za ním na koncert do Komárna chystajú fanušíkovia zo vzdialenejších krajín Európy. Nevio odohrá unplugged koncert so svojím gitaristom a perkusionistom v intímnej atmosfére Domu Matice slovenskej v Komárne.

Tak neváhajte a rezervujte si lístky na jedno z najkvalitnejších hudobných podujatí začínajúceho leta ešte dnes!

Cena vstupenky/ Jegyár/ Price /: 6 eur
Rezervácia vstupenie/ Jegyárusítás / Booking&info : 0905 283 006 , nevio.slovakia@gmail.com

Neviov oficiálny web: www.nevio.tv
Oficiálne Facebook stránky: http://www.facebook.com/nevio.official
Určite si vypočujte: NEVIOchannel na Youtube 😉
2

Náš muzikál

Neviem, ako napísať o diele, ktoré práve robíme. Napísať len tak, akoby recenziu, je nezmysel. Až taký narcis nie som. Vymyslel som príbeh ako súčasť dielka. Nefungovalo. Funguje pravda, najmä tá smutná. Ale smútok ako reklama?

Aj tomto v novom dielku, Slečna Loreline, by bolo smutných príbehov až až. Máme aj dievča na vozíčku, ona teda vozík nepotrebuje, lebo chodí, len pomalšie a po javisku to dlho trvalo, tak sme vymysleli vozík.  Lenže ona je všetko, ale smutná rozhodne nie.

Dorún a ConstantaDorún a Constanta (foto: Ladislav Valach)

Navyše je neuveriteľne krásna a nechcem, aby mi spyšnela. Ani to ako funguje Dramaťák s ňou, nie je smutné. Pravdupovediac, s kočkou, ktorá ju v scénach tlačí po javisku, sú zodpovedné za tie najveselšie príhody zo zákulisia. Ale s nimi von nemôžem ísť, lebo to sa naozaj nepatrí.

Mohol by som ešte napísať príbeh lásky. Ako sa náš Drakula dal dokopy s bývalou Snehulienkou, terajšou Mínniou. Zhodou okolností kočka, ktorá hrá anjela lásky, za mnou prišla, či by sa na javisku nemohli pobozkať tak naozaj, bola to asi tretia repríza…  Ale že je to tajné. Súhlasil som, lebo ja vlastne až tak prísny režisér nie som. Že to bolo tajné, som vedel hneď podľa toho, že všetci do jedného, vrátane našej kostymérky, stáli v zákulisí hlava na hlave celú skladbu a s napätím čakali…

Zľava Agrimónia - anjel lásky, Gróf Drakula, Mínnia a Nymeén - anjel pokušenia.Zľava Agrimónia – anjel lásky, Gróf Drakula, Mínnia a Nymeén – anjel pokušenia. (foto: Ladislav Valach)

Na konci ju naozaj pobozkal… Až to tak cmuklo. Pre zvukára to tajným asi ostalo a keďže posledný tón pred bozkom patril jej a mikrofón majú obaja pri puse… Potlesk bol ohromný. Diváci aj “prekvapené” zákulisie tlieskalo ostošesť. Tu musím podotknúť, že keď sme cvičili, musel som vymyslieť ako romantický dialóg vytvoriť tak, aby sa na seba nemuseli pozerať, nedokázali sa totiž nesmiať. Teraz ich vždy všetci sledujeme pri tejto skladbe, i keď pri jedenástej repríze Jazmínka poznamenala: „Nechápem, prečo ich sledujeme, však v zákulisí nerobia nič iné…”

Nuž, je to akýsi rituál. Viete, v divadle sa môže všeličo pokaziť. Preto aj my s Tamarkou na skladbu Silu kríža (odohráva sa pred oponou, kým sa menia kulisy,(kuk video)) za oponou vždy tancujeme. Valčík. Rytmus je iný, ale nám sa najlepšie tancuje valčík, aj keď sme obaja folkloristi. Je to rituál a musí byť.

Minule sme netancovali a Mínii sa v ďalšej skladbe pokazil mikrofón. A potom sme raz nedotancovali a zvukár jej omylom pustil zlé podklady. Nevynadal som mu, lebo prvýkrát v živote zlyhal a je inak fakt, fakt dobrý. A mimo, bola to moja chyba, vybavoval som firemný telefonát a nestihol som ísť po Tamarku tancovať, tak sa to pokazilo. To tak proste je. To je akoby sme na úvod nezakričali všetci za divadlo. Isto by sa nám nepodarilo… ja neviem čo a ani nechcem vedieť.

Ešte by som mohol napísať o  našej malej, čo keď bola ešte menšia, tak skoro už nebola, ale potom ten boj vyhrala. Lenže to by bolo strašne nefér, pretože chcem, aby ste si ju zapamätali kvôli tomu, aká je a nie kvôli osudu, ktorý fakt vie byť šialene krutý.

Najlepšie by bolo  keby som vám napísal príbeh o šedej myške, ktorá prišla na konkurz a kým dovtedy bolo jej najväčším úspechom v živote 75 lajkov na FB, tak zrazu šup a všetko je inak. Zrazu je na plagáte, billboarde a tlieskajú jej tisíce ľudí. Ani by som neklamal, ale by som vás tak novinársky, moderne, zavádzal. To šup trvá minimálne pol roka alebo niekedy aj dva muzikály. To šup je tak 12 sudov potu a 4 kýble sĺz. Za sudy môže choreografka a za kýble ja. A v drvivej väčšine prípadov sa tí, čo najviac makali, na plagát ani nedostanú. Prečo? Lebo v divadle spravodlivosť nie je. Niekto má dar od Boha, je jasné, že makať musí, inak oň príde, ale na plagáte, na reklame, stojí a padá úspech celého dielka. Je jasné, že tam dáte to naj. A to naj je väčšinou kombinácia Daru, Talentu, Šťastia a Driny. Samotná drina, hoc by mala, nestačí. A to je pravda a tiež smutná.

V našom dielku nájdete aj alchymistov...V našom dielku nájdete aj alchymistov… (Foto: Richard Slezák)

Našťastie, väčšina našich detí tomu rozumie. Máme pokrik. „Jeden za divadlo, divadlo za všetkých.”  Úspech jedného je úspechom všetkých. Ak má niekto problém, máme ho všetci.

Mohol by som ešte napísať, ako sa tie deti majú strašne radi. Ako dobre, ale fakt dobre, bolo na každej jednej skúške. A ako by sa dokázali zastať jeden druhého a ako sa neohovárajú. A hoci to vo veľkej väčšine prípadov do bodky sedí, sú to len normálni ľudia. Majú svoje chyby, majú svoj smiech a majú aj svoje slzy. Iné sú možno v tom, že dokázali prekročiť svoj tieň, aj keď iste boli chvíle, kedy ma chceli poslať do zadku aj s celým mojím muzikálom, nakoniec sme sa ku premiére dostali. Nerobia to pre nič iné, len pre dve veci. Pre ten potlesk na konci a pre toho človeka, ktorý stojí vedľa nich.

Stál tam na konkurze, na prvej aj stej skúške a bude tam stáť aj na derniére.

Muzikál Slečna Loreline
Muzikál Slečna Loreline (foto: Ladislav Valach)

Pretože toto dielko je o tom, že sme MY SPOLOČNE STVORILI MUZIKÁL Slečna Loreline.

16

Súťaž o CD-výhercovia

Milí priatelia,IMG_2562

nakoniec sme sa rozhodli vyžrebovať až 3 z vás, ktorí správne odpovedali, že na obrázku je 13 postáv z muzikálu.
Týchto 13 postáv aj naspievalo piesne z muzikálu na našom CD Slečna Loreline. A kto teda cd vyhral?

Nech sa páči, sú to:

  • Katka Kakašová
  • Sára Sebestyén
  • Iva Vašeková

Srdečne gratulujeme a prajeme príjemné chvíle pri počúvaní!

Výhercov sme kontaktovali prostrednćitvom nimi uvedeného e-mailu.

 


Súťaž o CD Slečna Loreline

Už sa nám blíži termín vydania CD s piesňami z muzikálu Slečna Loreline a tak sme si pre vás pripravili malú súťaž.

Ak nám napíšete presný počet postáv, ktoré v sebe obal CD ukrýva, zo správnych odpovedí vyžrebujeme šťastného výhercu, ktorý od nás získa tento hudobný nosič.

Súťaž trvá do 14. júna 2015 do 12:00 hod.
Správne odpovede nám vpíšte do komentárov pod článkom.

 

Koľko postáv z muzikálu Slečna Loreline v sebe ukrýva obal CD z tohto muzikálu ?
(Dobre si prezrite celý obrázok;) )

 

Koľko postáv v sebe ukrýva obal CD z muzikálu Slečna Loreline?

Koľko postáv v sebe ukrýva obal CD z muzikálu Slečna Loreline?

 

1

Logo Loreline

 

  • D ako Dramaťák. Čo však v sebe skrýva toto logo?Ak sa pozriete lepšie, možno uvidíte Dramatak_loreline_logovidieť dve postavy. Jedna akoby niečo držala a prebodávala druhú, ktorá sa prehába dozadu. Áno, správne, jedna postava naozaj prebodáva tú druhú, resp. ju nabodáva na kôl. Prečo toľko morbídnosti?
    Logo vzniklo v súvislosti s pripravovaním Slečny Loreline a tematikou vampirizmu, kde sa hovorí o zneškodňovaní upírov napichávaním na koly, resp. vrážaní kola tak, aby prešiel cez srdce. Legenda o Vladovi Ţepeşovi – grófovi Drakulovi tiež hovorí, že svojich nepriateľov nabodával na koly. Pýtate sa: „Jáááj, tak to preto také logo?“ Možno ste sa však zamýšľali nad tým, či budeme meniť logo aj po derniére Slečny Loreline, keď upírska tematika skončí a nebude to predsa dávať význam. Keby sme si ho nechali, čo by symbolizovalo, veď už nebude aktuálne. Nie, nie, aktuálne bude.
    loreline_logo_noveAk strávite v Dramaťáku čo i len chvíľu a zažijete aké to je, tvoriť dielko na divadelných doskách, tráviť hodiny a hodiny v pote v zrkadlovke či na tvorbe kulís alebo v kukani za zvukom a svetlami, opakovať tú istú vec dokola, prešívaním kostýmov alebo čakaním na víťazoslávne režisérovo zvolanie „Ja šťastná scenárista!“ keď dokončí scenár a prinesie na skúšky prvý výtlačok… ak teda strávite aspoň zlomok času v Dramaťáku, tak vás to nenechaná len tak a zasiahne to vaše srdce navždy, navždy vás zasiahnu tí druhí a rovnako ich zasiahnete aj vy. Nuž, tak tu vzniklo prepojenie písmena D z názvu Dramaťáku s kolom prerážajúcim srdce 😉
  • Toto je oficiálne logo, ktoré používame v komunikácii so školami, sponzormi a pod.

dramatak_peciatka_www_vectorized 2